Umów wizytę

17 853 44 72
stomatolog dziecięcy rzeszów

Fakty i mity o fluorze

Po sporze wokół szczepień ochronnych przyszedł czas na podobnie negatywne opinie na temat stosowania fluoru. W internecie często natykamy się na nośne hasła: ,,Fluor to trucizna, która niszczy Twój mózg”, ,,Fluor-cichy zabójca”, ,,Toksyczny fluor”. A jak jest naprawdę? Czy poszukiwać past bez fluoru, czy dzieci powinny korzystać z fluoryzacji w szkole?

W oparciu o przegląd aktualnego piśmiennictwa dotyczącego skuteczności i bezpieczeństwa stosowania fluoru oraz opierając się na stanowisku polskich ekspertów oraz Światowej Organizacji Zdrowia można stwierdzić, iż stosowanie profilaktyki fluorkowej u dzieci jest absolutnie bezpieczne! Dowiedziono, iż efekt przeciwpróchnicowy fluory wynika z jego działania egzogennego-miejscowego.

Największy efekt przeciwpróchnicowy  uzyskamy stosując fluor miejscowo, systematycznie i w niewielkich dawkach. Należy ograniczać ilość pasty nakładanej na szczoteczkę i pamiętać, że do 8-go roku życia dzieci używają pasty z fluorem pod kontrolą rodziców. Płukanki, żele i pianki z fluorem mogą być stosowane dopiero po ukończeniu 6- go roku życia. Należy pamiętać, że liczy się stężenie fluoru w używanej paście, a nie jej ilość.

Zalecane jest stosowanie pasty zawierającej co najmniej 1000 ppmF. Dzieci powyżej 6-go roku życia, podobnie jak młodzież i dorośli, powinny stosować pasty zawierające 1450ppmF.

Brak jest dowodów naukowych ,że dawki fluoru stosowane w profilaktyce są związane z obniżeniem ilorazu inteligencji, osłabieniem zdolności rozrodczej, czy pojawieniem się objawów neurotoksyczności.

W internecie możemy przeczytać, że nasze dzienne zapotrzebowanie na fluor mogą zaspokoić produkty spożywcze zawierające ten pierwiastek. To nieprawda!

W takim przypadku jest to suplementacja endogenna, nie zaś ta mająca działanie przeciwpróchnicowe czyli egzogenna.  Kiedyś stosowało się suplementację endogenną w postaci tabletek fluorkowych, jednak dowiedziono iż nie zmniejsza to ryzyka powstania próchnicy, natomiast ich nadmerna podaż była przyczyną choroby- fluorozy. Każda substancja spożyta w nadmiarze jest trucizną, dotyczy to zarówno fluoru, jak i np. witamin.

Kochany Rodzicu, nie rezygnuj z profilaktyki fluorkowej u swojego dziecka. Doprowadzi to do zwiększenia ryzyka rozwoju próchnicy zębów i jej intensywności. Pamiętaj jedynie o powyższych zaleceniach.